1

Офіційний курс Нацбанку: процес формування

8 October 2019

Курс Національного банку відображає вартість гривні щодо долара на певну дату, залежить від попиту та пропозиції на валютному ринку, міжнародних тенденцій і зовнішніх операцій НБУ. Курс гривні до грошових знаків інших країн визначається розрахунковим шляхом залежно від вартості цих валют щодо американського долара.

Курси валют Нацбанк публікує щодня (крім офіційних вихідних) на сайті регулятора. До 12.00 публікується довідкове значення як орієнтир для торгів, до 16.00 оголошує офіційний курс американського долара, до 18.00 – інших валют. Вартість деяких рідких валют встановлюється раз на місяць.

Як розраховується курс Нацбанку

курси валют нацбанкКурс Нацбанку України формується в такий спосіб:

 1. Банки від свого імені або за заявками клієнтів купують і продають валюту в безготівковій формі, це називається міжбанк.
 2. Через спеціальну систему ВалКлі розміщуються заявки на покупку та продаж валюти на день із вказівкою бажаної суми і цільового курсу. У процесі торгів учасники міжбанківського ринку закривають угоди між собою.
 3. Залежно від того, які заявки були задоволені, формується середньозважений курс міжбанку.
 4. Дотримуючись прописаного в положеннях порядку розрахунків, регулятор встановлює курс Нацбанку сьогодні.

Спираючись на курс Нацбанку, встановлюється наявний курс валют для угод з фізичними особами. Що таке наявний курс валют і як він встановлюється? читайте тут Комерційні та державні банки, як правило, встановлюють значення раз у день на основі розпорядження із центрального офісу, і тільки в умовах значних коливань можуть змінити ціну протягом операційної доби. Обмінні пункти більше гнучкі в цьому плані та встановлюють курс валют виходячи з актуальних значень міжбанківського ринку в процесі торгів, іноді діючи на випередження.

Як Національний банк може вплинути на курс валют

В Україні змінний курс гривні та вільне курсоутворення, вартість іноземних грошей не може встановлюватися адміністративними методами. Іноді приймаються деякі міри для зміцнення гривні, наприклад: діючий якийсь час обов’язковий продаж валютних надходжень від експорту. НБУ може втримати або трохи скорегувати курс валют, виконуючи певні дії на міжбанківському валютному ринку:

 1. При надмірній пропозиції іноземних грошей Нацбанк викуповує зайвий обсяг з міжбанківського ринку, щоб не допустити дефіцит валюти в майбутньому та утримати стрімке короткочасне зміцнення гривні.
 2. При дефіциті валюти на міжбанку, НБУ продає золотовалютні запаси, щоб не допустити паніки та підвищення вартості долара.
 3. НБУ для напрямку курсу в потрібне русло може встановити валютний коридор, у якому сам буде продавати і купувати валюту.
 4. НБУ проводить угоди на міжбаку за єдиним курсом або по найбільш вигідному для стабілізації курсу валют.
 5. Нацбанк регулює пропозиції по покупці та продажу іноземної валюти від банків. Якщо в заявці зазначений необґрунтований курс, то регулятор може її не зареєструвати і не допустити до торгів на міжбанку.

Для чого потрібні курси валют Нацбанк

нацбанк курс валютКурс Нацбанку – це офіційний курс гривні, рядовий громадянин не може по ньому ні купити, ні продати валюту. Регулятор установлює єдине значення, а продавці вже регулюють курси покупки та продажу залежно від розміру цільової маржі та попиту/пропозиції на ринку. Кращий курс валют для роздрібних угод пропонує мережа обмінок Money24.

Курси валют Нацбанка використовуються в наступних ситуаціях:

 • орієнтир для визначення курсу валют на сьогодні комерційних і державних банків;
 • використовується для розрахунку вартості контрактів і ведення бухгалтерської звітності;
 • за допомогою середніх значень переводять статистичну звітність.

Динаміка курсу Нацбанку є індикатором розвитку країни, відображає зміну вартості гривні та стан економіки України. В Одесі вигідно обміняти гроші при будь-якій ситуації в країні можна в обмінках Money24. Ми не завищуємо вартість валюти, наш курс максимально наближений до офіційного.

Схожі публікації
Як довідатися актуальний курс валют на сьогодні в Одесі
Як довідатися актуальний курс валют на сьогодні в Одесі
28 January 2020

Курс валют на сьогодні публікується на сайті Національного банку України, але для валютообміних операцій фізичних осіб він носить тільки ...

Комерційний курс валют: як одержати вигоду від обміну
Комерційний курс валют: як одержати вигоду від обміну
5 November 2019

Для українців комерційний курс валют цікавий по декількох напрямках. По-перше, він дозволяє вигідно конвертувати гроші перед подорожами або зберігати ...

Курс рубля на сьогодні: вигідний обмін від Money 24
Курс рубля на сьогодні: вигідний обмін від Money 24
24 October 2019

Незважаючи на нестабільні політичні взаємини між Україною та Росією, країни не можуть повністю перервати співробітництво. Багато українців їздять у ...

Чи вигідний курс євро на чорному ринку Одеси
Чи вигідний курс євро на чорному ринку Одеси
24 September 2019

Функціонування світової економічної системи було б неможливим без валют. Євро вважається однією із ключових грошових одиниць на міжнародній арені, ...